Dobrý den, jak jste mi poradila, požádala jsem si o příspěvek na bydlení. Vyplnila jsem papíry, které mi na úřadě dali a přinesla k tomu veškerá požadovaná potvrzení. Úřednice mi řekla, že moje nájemní smlouva i s dodatkem nejsou k tomuto účelu použitelné, protože neobsahují formuli o tom, že obě strany - cituji:
"uzavírají dle § 685 a násl. občanského zákoníku a na základě usnesení Rady města P. č. 866/2005 ze dne 6.10. 2005 tuto nájemní smlouvu....
Dali mi jakýsi předtištěný vzor či ukázku, podle kterého má majitel smlouvu přepracovat. Tedy zřejmě jen kvůli tomu odkazu na § 685 - neboť jinak nemám nájemmní smlouvu s městem P. na městský byt, ale se soukromým majitelem na byt v jeho nájemním domě, tak nevím, proč ještě ta zmínka o usnesení Rady města.
Pěkně prosím, poraďte, co s tím, jestli mám opravdu honit majitele, aby smlouvu znovu přepracoval, nebo jak přesvědčit úřednice, že se mýlí?
Je ta formulka a její existence v nájemní smlouvě nutná a zásadní pro přidělení příspěvku na byt? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď.
Dobrý den, zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů upravuje příspěvek na bydlení v §§ 24 – 28. Nebudu rozebírat všechny podmínky vzniku nároku na příspěvek na bydlení, ale jen otázku uvedenou ve Vašem dotaze. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu. Obě tyto podmínky žadatel o příspěvek na bydlení splní tím, že tyto skutečnosti doloží. Trvalý pobyt máte vyznačen v občanském průkaze a předložila jste platnou nájemní smlouvu. Úřadu nepřísluší, aby určoval to, jak má nájemní smlouva vypadat.
Pokud má nájemní smlouva podstatné náležitosti uvedené v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisu, pak je platná. Podstatnými náležitostmi nájemní smlouvy podle současné právní úpravy jsou: přesné označení smluvních stran, označení bytu, jeho příslušenství, rozsah jejich užívání a způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši. Nájemní smlouva musí mít písemnou formu, včetně data a podpisů. Jestli smluvní strany v nájemní smlouvě uvedou odkaz na příslušné paragrafy obč. z. je jen a jen jejich věc a nikdo nemá právo jim toto nařizovat. Je zcela nesmyslné, aby v nájemní smlouvě byl uveden odkaz na usnesení Rady Města P., když se jedná o byt soukromého vlastníka, nikoliv o byt ve vlastnictví Města P..
Doporučuji Vám, abyste se s tímto mým vysvětlením obrátila osobně přímo na vedoucí příslušného odboru dávek státní sociální podpory a celou záležitost jste si takto vyjasnili. Pokud by to nestačilo, můžete se dále obrátit na vedení úřadu práce nebo na Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR se stížností na postup úřadu a průtahy ve vyřizování žádosti.
Dobrý den, ocitla jsem se v nelehké životní situaci. Odešel od nás manžel a otec našich dětí (3 a 5 let). Zaměstnavatel se mnou při návratu po rodičovské dovolené zpět do práce ukončil pracovní poměr. Jsem vedena v evidenci úřadu práce, snažím se najít práci a věřím, že se mi to podaří. Zatím však musím požádat o různé sociální dávky. Takto jsem také žádal o příspěvek na bydlení a narazila jsem na problém. Manžel má na adrese bytu, který máme ve vlastnictví, trvalý pobyt, ale bydlí úplně jinde. Pamatuje na takovouto situaci zákon? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, poskytnutím příspěvku na bydlení stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů má na příspěvek na bydlení nárok vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Výše normativních nákladů se každoročně mění. Pro rok 2013 se tak stalo na základě nařízení vlády č. 482/2012 Sb. Normativní náklady např. pro tříčlennou rodinu v Praze v bytě ve vlastnictví jsou stanoveny částkou 9 131 Kč.
Výplata příspěvku na bydlení je časově omezena na 84 měsíce v období posledních 10 kalendářních let. Toto omezení neplatí pro domácnosti sestávající výlučně z osob starších 70 let a pro osoby se zdravotním postižením, které bydlí v pro ně postavených nebo upravených bytech.
Kdo je rodina?
Za rodinu se pro účely poskytnutí příspěvku na bydlení považují všechny osoby, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu a v bytě skutečně bydlí, jsou to tzv. společně posuzované osoby. Výjimka z této podmínky je možná na základě žádosti o vyloučení společně posuzované osoby z osob společně posuzovaných. Můžete tedy požádat o vyloučení vašeho manžela z osob společně posuzovaných, jak u příspěvku na bydlení, tak u přídavku na dítě. Zákon o státní sociální podpoře uvádí, že Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby (rodiče a děti, manželé) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.
Obracím se na Vás s prosbou o zodpovězení mého dotazu týkajícího se příspěvku na bydlení po té, co mě s úřadu práce mé městské části vykázali jako osobu, která na něj nemá právo. Jsem v situaci, kdy jsem si, po rozchodu s partnerem, musela pronajmout byt, ve kterém žiji sama s dvouletou dcerou. Majitelce bytu platím 9900 Kč, přičemž mé příjmy činí 7600 Kč rodičovský příspěvek a 5000 Kč alimenty od otce dcery, což je dohromady 12600 Kč. Bohužel na adrese, kde žijeme, se nemůžeme trvale přihlásit, protože jde o podnájem.
Pokud jsem to správně pochopila, musím se přiznat, že paní úřednice se mnou nejednaly právě slušně, tak to, že nemám tam, kde fakticky žiji trvalé bydliště, nemám na příspěvek nárok, ačkoliv rozdílem příjmů a výdajů na něj dosahuji. Chtěla jsem se zeptat, zda neexistuje nějaká výjimka, kdy bych ho i v této situaci získala. Děkuji moc za odpověď, ať kladnou, či zápornou.
Příspěvek na bydlení je upraven zákonem č. 117/1995 Sb., o dávkách státní sociální pomoci, ve znění pozdějších předpisů. Dle tohoto zákona musíte splňovat současně podmínku skutečného bydlení v bytě a podmínku trvalého pobytu na adrese bytu. Dále musíte předložit nájemní smlouvu k uvedenému bytu. Vy máte podnájemní smlouvu.
Po splnění těchto základních podmínek dále úřad porovnává příjmy všech, kteří mají v bytě trvalý pobyt a v bytě bydlí, s náklady spojené s bydlením (nájemné a služby). Pokud 30% (v Praze 35 %) příjmů do rodiny je nižších než výše nákladů na bydlení a zároveň je 30% (v Praze 35 %) příjmů je nižší než částka tzv. normativních nákladů vznikne Vám nárok na příspěvek na bydlení. Příjmy a výdaje se dokládají vždy za předchozí čtvrtletí.
Ptáte se, zda existuje pro žadatele o příspěvek na bydlení výjimka z podmínky trvalého pobytu v bytě. Bohužel, neexistuje.
Splnění podmínky trvalého pobytu v bytě se nevyžaduje v případě, že byste se octla v hmotné nouzi a žádala o pomoc v hmotné nouzi. Informace o pomoci v hmotné nouzi naleznete na www.mpsv.cz.
Dobrý den,
jsem matka samoživitelka a mám dvě nezletilé děti a jednoho již zletilého syna. Bydlíme v podnájmu, kde máme trvalý pobyt, včetně zletilého syna. Pobírám příspěvek na bydlení. Požádala jsem o vyloučení zletilého syna ze společně posuzovaných osob. Od 1. 6. 2020 bydlí syn na ubytovně a od tohoto data jsem ho odhlásila z placení služeb v bytě. Byla jsem vyzvána úřadem k doložení nájemní smlouvy od syna, kterou ale ubytovna neposkytuje. Jak bych měla dále pokračovat ve vyřízení, když ani nejsem se synem v kontaktu.
Děkuji
Dobrý den,
postupy úřadu práce jsou nevyzpytatelné, navíc, co úřad, to jiný přístup. Podle mého názoru by mělo být dostačující Vaše čestné prohlášení, že syn v bytě nebydlí s uvedením adresy ubytovny, kde bydlí a úřad by si měl vše prověřit sám. U vás v bytě může úřad dokonce udělat místní šetření, aby si ověřil skutečnosti vámi uváděné v žádosti o dávku. Požadovat nájemní smlouvu syna, který není žadatel o dávku, je podle mne až na hraně s ochranou osobních údajů.
Pokud však úřad bude i nadále trvat na svém, budete muset syna vyhledat a požádat jej, aby si od ubytovatele vyžádal vystavení nájemní smlouvy nebo potvrzení, že na ubytovně bydlí. Jinak úřad Vaší žádosti o vyloučení syna ze společně posuzovaných osob, které v bytě bydlí, zřejmě nevyhoví.
Také byste se mohla obrátit na Generální ředitelství úřadu práce ČR s žádostí o radu či prošetření vašeho případu, kontakt zde: https://www.uradprace.cz/generalni-reditelstvi-1.
Další možností je zrušení údaje o trvalém pobytu syna, i když údaj o trvalém pobytu podle poslední novely zákona o státní sociální podpoře již není důležitý, důležité je bydliště a skutečné bydlení v bytě.
V případě, že syn skutečně u Vás v domácnosti nebydlí, nemá zde své osobní věci, ale má zde pořád trvalý pobyt, pořád mu na tuto adresu chodí pošta, hrozí, že se zadluží a přijde k Vám exekutor, pak zvažte a společně se synem, popřípadě sama zrušte údaj o trvalém pobytu. K žádosti o zrušení údaje o místu trvalého pobytu musíte doložit vaši nájemní smlouvu, dále, že jste syna odhlásila z placení služeb, to, že je zletilý a že zdržuje na ubytovně, na domácnost Vám nepřispívá, v bytě nemá své osobní věci a ani se spolu nestýkáte a nevíte, co od něj můžete očekávat. Také je možná svědecká výpověď sousedů, že se syn v bytě a domě nezdržuje. Tato záležitost není jednoduchá, úřady se těmto žádostem brání, ale pokud máte pádné argumenty pro Vaši žádost o zrušení údaje o místu trvalého pobytu Vašeho syna, pak se jednáním úřadu nenechejte odradit.
Koc.
Dobrý den. Ráda bych Vás požádala a poprosila o právní radu. Dlouholetý partner (nejsme manželé), se kterým mám dvě děti (7,5let a 9let), se nedávno se mnou rozešel a odstěhoval se se svojí milenkou, do svého druhého bytu, který koupil během našeho soužití a má na něj hypotéku. Mě se ale jedná o informaci ohledně bytu, ve kterém jsme všichni společně žili 7,5let a který zdědila jeho matka po své mamince. Ta mu ho následně přenechala, ale domnívám se, že to nebylo řešené právní cestou. On je ale vedený jako majitel bytu. Po odchodu mě nechal i s dětma, zde nadále bydlet. Mám tu s dětmi trvalé bydliště. Můj dotaz tedy zní: Mám vůbec nějaká práva k tomuto bytu? Může mě třeba i s dětma vystěhovat, bez mého souhlasu? Mohu požádat o příspěvek na bydlení? Prozatím Vám děkuji za Vaši odpověď a doufám, že je to pro Vás trochu srozumitelné.
Kdo je vlastníkem bytu, zjistíte na katastru nemovitostí na adrese https://nahlizenidokn.cuzk.cz/.
Je jedno, jestli je vlastníkem bytu expartner nebo jeho matka. V bytě jste žila s otcem dětí, máte zde trvalý pobyt. Trvalý pobyt ale nezakládá žádná práva k bytu. Nájemní smlouvu nemáte, ale dle mého názoru tím, že vás otec vašich dětí nebo babička vašich dětí nechali v bytě nadále bydlet, nájemní vztah vznikl. Pro konkrétní posouzení mám ale málo údajů. Nevím, jak se vlastník bytu v budoucnu vůči vám zachová, zda bude nadále respektovat to, že v bytě bydlí nezletilé děti. Vždy je ale je nutné počítat s tím, že byt nevlastníte. Bylo by dobré, abyste se s vlastníkem bytu dohodla na podmínkách bydlení v bytě, nejlépe uzavřít nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Vlastníka bytu budete potřebovat při vyplňování formulářů v případě žádosti o příspěvek na bydlení.
Informace o příspěvku na bydlení včetně potřebných formulářů získáte zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-bydleni.
Abyste si mohla požádat o příspěvek na bydlení, tak potřebujete mít uzavřenou platnou nájemní smlouvu. Bez toho se žádat nedá.
Příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce – odbor státní sociální podpory. Pro vyřízení příspěvku na bydlení potřebujete platnou nájemní smlouvu, osobní doklady, doložit výši nákladů na bydlení a výši příjmů.
Trvalý pobyt už není sám o sobě podmínkou pro příspěvek na bydlení. Nemusíte mít v bytě trvalé bydliště – změnilo se v roce 2020.
U příspěvku na bydlení se posuzují společně všechny osoby, které byt skutečně užívají (bydlí). Pokud má v bytě někdo trvalé bydliště, a bude doloženo, že v bytě alespoň 3 měsíce nebydlí, pak se k němu nepřihlíží, když požádáte úřad o vyloučení osoby ze společně posuzovaných osob.
Koc.
Je mi 50 let. Přišel jsem o práci a nárok na podporu v nezaměstnanosti již nemám. Bydlím na ubytovně, jsem bez prostředků. Co mám dělat?
Pro první orientaci o dávkách sociální pomoci Vám pomůže, máte-li přístup na internet, tzv. sociální poradce na https://www.uradprace.cz/web/cz/socialni-poradce. Na tomto webu vyplníte odpovědi na otázky a získáte odpověď o jaké dávky můžete požádat na úřadu práce. Samozřejmě, že můžete rovnou navštívit úřad práce a podat žádosti o dávky ve spolupráci s úředníky, kteří posoudí vaši konkrétní situaci. Obecně lze uvést, že podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění je dávkou na bydlení pro vlastníka nebo nájemce bytu příspěvek na bydlení. Podle zákona č.111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, v platném znění je to doplatek na bydlení pro občany bydlící v bytě, nebytovém prostoru nebo na ubytovně.
Podrobnosti vám sdělí na úřadu nebo si je můžete přečíst zde https://www.mpsv.cz/web/cz/-/doplatek-na-bydleni a https://www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-bydleni. Vaši tíživou finanční situaci mohou vyřešit i další dávky, jako příspěvek na živobytí a mimořádná okamžitá hmotná pomoc, informace jsou k dispozici zde https://www.mpsv.cz/web/cz/davky-a-prispevky#davky-ve-financni-nouzi.
Koc.